Další z pětice videí natočených pro výzkumný program Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo se jmenuje Solar Orbiter. Kosmická sonda, na které spolupracovala Evropská kosmická agentura s NASA, má na palubě deset přístrojů, jejichž úkolem je měřit sluneční aktivitu – zejména sluneční erupce a výrony sluneční hmoty. Na čtyřech z nich se podíleli čeští vědci a inženýři.
Ačkoli působí v Ústavu informatiky AV ČR, je hlavně zapáleným neurovědcem a výborným matematikem. Ve svém novém projektu podpořeném v roce 2022 prémií Lumina quaeruntur Helmut Schmidt podrobně prozkoumá dynamiku neuronových sítí a znázorní je matematicky. Při svém bádání využije nejmodernější přístupy k vývoji modelů mozku.
Aurora borealis je nejen nádherná podívaná, ale také zajímavý přírodní úkaz. Tento zázrak polárních oblastí je projevem kosmického počasí a souvisí zejména se slunečním větrem. Můžeme ji vidět i u nás? Za jakých okolností? A proč mají polární záře různé tvary a barvy? Na zvídavé otázky odpovídá kosmický fyzik David Píša z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Země je umělými družicemi nejobletovanějším tělesem Sluneční soustavy. Jak nám družice pomáhají sledovat klimatickou změnu, zdraví rostlin, fotosyntézu či přesuny velkých vodních hmot? Pojďte se podívat na první z pětice videí natočených v rámci výzkumného programu Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo. Díl nese název Pozorování Země.
Jakým způsobem opticky rozlišit co nejmenší strukturu? A co se o takové struktuře dokážeme naučit? To jsou vědecké výzvy, kterým čelí držitel prémie Lumina Quaeruntur Tomáš Neuman z Fyzikálního ústavu AV ČR. Ve volném čase se věnuje například lezení. „Člověk při něm musí přemýšlet o každém dalším kroku. Ve vědě je to podobné,“ říká mladý fyzik.